Jeneratör Ses İzolasyonu uygulması

Günümüzün en önemli konforu sayılabilecek konulardan biri sessiz ve huzurlu bir yaşam. Hayatımızı düzene sokacağımız iş yerleri tabiiki evlerimiz ve yaşam alanlarımız. Özellikle şehir merkezlerinde yer alan apartman dairelerinde ev sahiplerinin en çok şikayet ettiği konular. Yol , oto yol , tren metrobüs gibi raylı araçlar , endüstriyel tesisler ve sokak gürültüsüdür. Şehirde yaşamanın zorluklarından biri olan bu tarz istenmeyen sesleri engellemek en azından azaltmak elbette mümkün. Ses yalıtımı! Peki ses yalıtımı nedir, ne gibi türleri vardır ve daha da önemlisi nasıl yapılır? İşte tüm bu soruların cevabı öncelikle firmamızda ve bu yazımızda!

Ses nasıl yayılır?

Ses izolasyonu ve Ses yalıtımını işe yarayacak şekilde hayata geçirmenin yolu tabii ki var. Önce ses kavramını ve onun fiziksel özelliklerini, nasıl yayıldığını ve bize kadar nasıl ulaştığını anlayabilmektir. Biz de bu yüzden önce buradan başlayalım dedik. Kulaklarımızdan ses olarak duyduğumuz şey aslında titreşim yaratan kaynağın havada dağılmasıyla oluşan fiziksel enerji türüdür. Bir titreşim olarak adlandırabileceğimiz bu enerji türü dalgalar halinde yayılır. Su dalgalarına benzetebileceğimiz ses dalgaları su dalgalarından farklı olarak, görünmeyen küresel dalgalar halinde yayılırlar. Ses aslında boşlukta değil, havadaki veya sudaki tanecikleri titreştirerek yayıldığından sesler duvarlara çarparak yok olmaz. Aksine bazı çarpışmalar sesleri kuvvetlendirebilir ya da daha rahatsız edici şekilde yansıtabilir. Peki istenmeyen sesleri yok etmek için ne yapabiliriz?

Ses yalıtımı nedir?

Ses izolasyonu, ses yalıtımı evinizin temel yapı malzemelerine ek olarak ses dalgalarını emebilen malzemelerin kullanılmasıdır. Gürültünün ve rahatsız edici seslerin engellenmesi olarak tanımlanabilir. Ses yalıtım malzemeleri oldukça çeşitli ve işlevlerine göre de değişiyor. Öncelikle şu ayrımı iyi yapmak gerektiğini belirtelim: Ses yalıtımı dışarıdan gelen sesleri engelleyebilir. Ancak farklı bir sistemle de tam tersini yapabilir. Yani içerideki seslerin dışarıya ulaşmasının önüne geçer. Örneğin evimizde bir müzik aleti çalıyorsak komşularımızın rahatsız olmasının önüne geçebiliriz. Veya mesela evimize  tam donanımlı bir sinema sistemi kurmak istiyorsak, apartmanda yaşamak buna engel olabilir. Ses yalıtım çözümleri ile sinema odası dizayn edebilir ve komşularınızı rahatsız etmezsiniz.
Ses yalıtımı yalnızca evlerde kullanılan bir olgu değil. Aksine, ticari işletmelerde çok daha ihtiyaç duyulan bir uygulama. Kafeler, eğlence mekanları, sinema salonları, barlar, müzik stüdyoları…  Şehir merkezlerinde yer alan sosyal alanların çevreye rahatsızlık vermemesi için ses yalıtım sistemleri kullanmaları  gerekmektedir.

Dışarıdan gelen sesleri engelleyen ses yalıtımı önerileri;

Önce şehir merkezindeki, yol üstündeki, okul yanındaki apartman dairelerinin sıklıkla ihtiyaç duyduğu sistemlerden bahsedelim.

Dışarıdan gelen sesi en aza indirmek için evimize nasıl bir ses yalıtımı uygulayabiliriz?

SES GEÇİŞ KAYBI

Mekanlar arasındaki ses geçişini önlemek amacıyla uygulanan yalıtım önlemlerine ses geçiş kaybı yalıtımı dendiğini belirtelim. Bu yalıtım uygulamalarında amaç sesin sokaktan bulunduğunuz oturma odasına geçerken olabildiğince azalmasını sağlamak ön plandadır. Bu konudaki ana fikir sert yüzeylerin ses geçişini minimum kayıp ile sağlaması. Yumuşak yüzeylerin ise sesi emerek geçişi engellemesidir diyebiliriz. Örneğin beton bir duvarın 500 Hz’de ses yutma katsayısı 0,01 iken, duvar kağıdının 0,04; ahşabın 0,10; poliüretan malzemenin ise 0,90 idir. Mineral cam yünü, kaya yünü, taş yünü gibi hava geçiren esnek malzemeler ses dalgasını bünyesine alır. İçeri hapsederek ve boşluk ve cam elyafı arasında önemli bir kısmını ısıya dönüştürerek yok eder. İşte bu yüzden dışarıdan gelen sokak seslerini engellemek isteyenler, dış cephe duvarlarına ses yalıtımı yaptırabilirler. Bu yalıtımlar çoğunlukla uygun plakaların arasına sesi emen cam yünü gibi malzemelerin doldurularak estetik bir şekilde dış cepheye eklenmesiyle yapılır.

Özellikle apartmanlar için sadece ses yalıtımı amaçlı bir dış cephe kaplaması yaptırmak bir hayli masraflıdır. Dolayısıyla aslında pek tercih edilen bir yöntem değildir. Ancak ısı yalıtımıyla, ses yalıtımını bir düşünerek iki işlevli dış cephe duvar kaplaması yaptırmak mümkündür. Çoğunlukla apartmanlarda uygulanan ses yalıtımı önlemleri de ısı yalıtım önlemleriyle bir arada uygulanıyor. Zaten aslında ısı yalıtımı sağlayan yöntemlerle ses dalgalarının emilmesini sağlayan yöntemler birbirlerine bir hayli benzemektedir. Örneğin cam yünü, kaya yünü, ısı yalıtımı panellerinde kullanılan oldukça fonksiyonel ve işe yarar  malzemelerdir. Poliüretan paneller de aynı şekilde iki yalıtım sisteminde de kullanılan malzemelerden bir diğeri. Yani eğer yaşadığınız apartman dairesinde bir ısı yalıtımı yaptırılması planlanıyorsa. Siz de sokaktan gelen gürültülerden rahatsızsanız. Apartman sakinleriyle, ısı yalıtımı için seçilen yöntemin aynı zamanda ses izolasyonu sağlayan sistemi olmasına kararlaştırılabilir.
Pratik ve ekonomik ses yalıtım önlemleri

PROFESYONEL SES İZOLASYONU

Apartmanlarda daireler arasındaki duvarların ses geçirgenliği oldukça fazla oluyor ve komşular birbirlerinin yaşantılarındaki sesleri duyabiliyorlar. Bu da tabii ki iki taraf için de oldukça rahatsız edici bir konu. Dolayısıyla buna engel olmak için evinize çeşitli ses yalıtım çözümlerini uygulayabilirsiniz. Profesyonel ses izolasyonu uzmanları tarafından evinizdeki yaşam alanlarının duvarlarına ekstra bir yalıtım uygulanabilir elbette. Ancak bu gibi bir çözüme bütçe ayıramayacağınızı düşünüyorsanız sizin için daha ekonomik önerilerimiz de var.
Unutmayın ki bu önerilerin hiçbirinin yan daireden gelen sesi yüzde yüz kesmesi pek mümkün değil. Ama aralarında doğru uygulandığında sesi minimuma indiren çözümler var. Çoğunu da kendiniz yapabilirsiniz.

  • Ahşap yüzeylerin ses emme oranı düz beton yüzeylerden çok daha fazladır. Hele bir de ahşap talaşı ile sıkıştırılmış paneller söz konusu olduğunda ses yutma katsayısı beton yüzeyin aşağı yukarı 20 katına denk düşecektir. Marangozunuza yaptırabileceğiniz ahşap talaşla sıkıştırılmış bir ahşap panelle duvarınıza şık bir doku katar. Aynı zamanda ekonomik bir ses yalıtımı sağlayabilirsiniz.
  • Yumuşak yüzeylerin sert yüzeyden çok daha fazla ses engelleyici özelliğe sahip olduklarını biliyoruz. Özellikle sünger, havlu gibi boşluklu ve yumuşak maddelerin ses yutma özelliği çok fazladır. Duvarlarınızı bu tür bir maddeyle kaplamak komşularınızdan gelen, giden sesi de büyük ölçüde azaltacaktır. Tabii bu tür maddeleri dekoratif şekilde kullanabilmek için biraz da olsa yaratıcılık gerekiyor. Geniş, şık bir duvar halısı veya kalın kumaştan imal edilmiş duvar kağıdıyla bu fikirlerden yalnızca ikisi.
  • Boya teknolojisi günümüzde hayli gelişti ve bugün artık ses yalıtımı sağlayan akustik duvar boyaları üretiliyor. Ses engellemeye yarayan bu akustik boyalar belirli bir kalınlıkta uygulandığında dışarıdan, diğer odalardan ya da yan komşudan gelen seslerin belirli bir kısmının önüne geçebiliyor.
  • Kauçuk tabanı sayesinde titreşim ve vibrasyon emici özelliğiyle akustik yalıtım sağlayan halı uygulamaları da bu alandaki ayak seslerini kesen yeniliklerden biri.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?