Poligon ses yalıtımı çok gürültülü bir ortamda seslerin içe ve dışa doğru hareketini önlemek üzere yapılır. Barutlu silahların patlama anında yüksek seviyede ses çıkardığı bilinir. Kapalı alanlarda bu seslerin sağlığı tehdit eden sonuçları da vardır. Bunu önlemek adına yapılan çalışmalar ise insanların rahatça bu poligonlarda atış eğitim, yapmasına yardımcı olur.

Poligon ses yalıtımı yapımında kullanılan malzemeler arasında, süngerpan, heraklite ahşap levha, EPDM ses bariyeri ve bariyer özellikli akustik sünger gibi malzemeler bulunur. Bu malzemelerin sesin yayılmasına ve dışarı çıkmasına karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.


Poligon ses yalıtımı

Poligon Ses Yalıtımı Nasıl Uygulanır?

 

Poligon ses yalıtımı iki farklı amaç için uygulanır. İlki sesin içe yankı yapmasını önlemektir. İkincisi ise sesin poligon dışına çıkmasını engellemektir. Akustik özellikli malzemelerin kullanımı ile her iki amaç için de başarılı bir uygulama yapmak söz konusu olur.

Poligon ses yalıtımı esnasında hem malzeme seçimine hem de uygulamada uzman ekibe dikkat etmek gerekir. Kaliteli malzeme kadar uygulama becerisi de burada büyük önem taşır. Bu şekilde yapılmış olan sağlıklı sistem ses ve gürültü konusunda güven veren bir sonuç ortaya çıkarır.

Atış Poligonu Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Atış poligonu ses yalıtımı yapılırken malzeme kalitesine ve ürün kullanımına dikkat etmek gerekir. Duvardan tarafa kullanılan yalıtım malzemeleri aşırı ses ve gürültünün dışarı çıkmasını engeller. Bu durum poligon ruhsatı almak ve bu tür bir işletmeyi çalıştırmak için çok önemlidir. İç kısma gelen yalıtım malzemeleri ise iç mekândaki yankıyı önler. Burada bulunan insanlar her ne kadar kulak koruyucu taksa da poligonda en önemli konulardan biri yankının önlenmesidir.

Atış poligonu ses yalıtımı kurallara uygun yapılırken yapımda kullanılan malzemelerin kalitesine dikkat etmek gerekir. İşlem sonunda dışa çıkan ses desibeli ve yankı oranı ölçülür. Sağlıklı yapılmış bir yalıtımda bu ölçüm sonuçları herhangi bir sorun oluşturmaz


Poligon ses yalıtımı

Atış Poligonu Ses Yalıtımı Avantajları Nelerdir?

Atış poligonu ses yalıtımı avantajları içinde konfor ve sağlık ilk sırada gelir. Aşırı gürültünün önüne geçen uygulamalar işitme kaybı ve buna benzer problemlerin ortaya çıkmasını önler. Buna ek olarak poligon dışında olan insanların da bu sistemden olumsuz etkilenmemesi sağlanır.

Atış poligonu ses yalıtımı bu tür bir yerin işlevsel olmasında zorunluluktur. Son yıllarda yaygın hale gelen atış poligonları, ruhsat alabilmek ve çalışabilmek adına bazı sorumlulukları yerine getirmelidir. Sağlık ve huzur anlamında yapılan yalıtım çalışmaları burada önemli bir avantaj yaratmaktadır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?