Parke Altı Ses Yalıtımı

Parke altı ses yalıtımı spor salonu, hastane, ev, okul ve iş yerleri gibi birçok alanda yapılan bir ses yalıtım türüdür. Parke altı ses yalıtımında amaç sesin diğer katlara gitmesini engellemektir. Yürüme sesi, eşyaların hareket ettirilmesinde meydana gelen sesler, titreşim ve konuşma gibi sesler diğer katlara rahatsız edici sesler olarak geçmektedir, parke altı ses izolasyonu da bu rahatsız edici seslerin katlar arasında geçişini engellemek amacıyla yapılmaktadır, üst kattan alt kata ya da alt kattan üst kata geçebilecek olan tüm sesler bu yalıtım modeliyle engellenmektedir.

Parke Altı Ses İzolasyonu

Parke altı ses izolasyonu şap altına yapılan ses yalıtımı kadar etkili olan bir yöntem değildir. Parke altı ses izolasyonu yapılırken tercih edilen yalıtım malzemeleri diğer alanlarda kullanılan yalıtım malzemelerine oranla daha kalın ve daha yoğun olan malzemelerdir. Parke altı ses izolasyonu yapılırken parke yerinden sökülür, alana ve sesin şiddetine uygun olarak seçilen yalıtım malzemesi şap üzerine özel yapıştırıcılarla yardımıyla yerleştirilir ve ardından parke yerine konulur. Ses yalıtım malzemeleri yüzeye yerleştirilirken hiç boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir. Parke altına yapılan bu yalıtım işlemi ses yalıtımının yanı sıra ısı yalıtımına da destekleyici bir işlem olmaktadır. 

Parke Altı Ses Yalıtımı Avantajları nelerdir?

Parke altı ses yalıtımı uygulaması ses yalıtımı sağlarken ısı yalıtımına da yardımcı olmaktadır. Parke altı ses izolasyon uygulamasından daireler arası seslerin geçişi engellenmektedir, birçok alanda başvurulan bu yöntem sayesinde alt katlardan üst katlara, üst katlardan da alt katlara yürüme, konuşma ve eşya sesleri gibi rahatsız edici seslerin geçişi engellenmektedir. Parke altı ses yalıtımı sayesinde ortamdaki sesin iyileştirilmesi ve akustik dengesi de sağlanmaktadır.

Parke Altı Ses Yalıtımı Neden Önemlidir?

Bina, okul, hastane ve spor salonu gibi birçok alanda tercih edilen bir ses yalıtım yöntemi olan parke altı ses yalıtımı insanları diğer insanların seslerinden kurtarmak amacıyla yapılmaktadır. Katlar arasında olan ses geçişlerini engelleyerek insanların rahatsız olmasına engel olmaktadır. Diğer katlardan gelen yürüme, konuşma ve eşyaların hareketi sonuç oluşan sesler insanları rahatsız edebilir ve huzurunu bozabilir, parke altı ses izolasyonu uygulaması ile bu olumsuz durumlar engellenmektedir.

Parke Altı Ses Yalıtımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Parke altı ses yalıtımında kullanılan malzemeler; zemin kauçuk levha, mantarlı kauçuk, mantar şilte, evapan, süngerpan ve EPDM ses bariyeridir. Zemin kauçuk levha parke ve şap altı ses yalıtımı için kullanılabilen bir yalıtım malzemesidir, titreşimli ve darbeli sesleri engellemek amacıyla kullanılır. Mantarlı kauçuk; iki farklı izolasyon malzemesinin bir araya gelmesiyle oluşturulur, titreşim emici ve darbe yalıtımı sağlayan bir ses yalıtım malzemesidir, zeminde daha etkili yalıtım sağlamak için üretilir. Mantar şilte; darbe emici özelliğe sahip bir yalıtım malzemesidir, ses yalıtımında çok etkili olduğu için çokça tercih edilen bir üründür. Evapan; döşeme, parke ve şap altında kullanılabilen bir ses yalıtım malzemesidir, ses yalıtım malzemeleri içinde en kaliteli ve en iyi performans sunan üründür, ses ve ısı yalıtımı yapabilir. Süngerpan; birinci sınıf sünger parçalarından üretilir, yüksek frekanslı seslerin engellenmesi için kullanılır. EPDM ses bariyeri; tavan, zemin ve duvar gibi alanlara uygulanan ses yalıtımında yetersiz kalan yalıtım malzemelerine ek olarak kullanılan bir yalıtım malzemesidir, ses kesici özelliğe sahiptir.

 

Güriz izolasyon sistemleri olarak müşterilerimize sunduğumuz parke altı ses yalıtımı hizmetimiz ve fiyatlandırması hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz sitemizde yer alan iletişim kısmından bizlere kolayca ulaşabilir ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. 

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?