Duvar Ses Yalıtımı

Ses yalıtımı belirli bir alandaki gürültünün azaltılması ve diğer alanlara ulaşmaması için yapılan bir uygulamadır. Duvar ses yalıtımı komşu ve ortak duvarlara yapılan ve rahatsız edici seslerin kesilmesini sağlayan bir ses yalıtım işlemidir. Evlerinizdeki ya da ofislerinizdeki duvarlar tünel kalıp sistemi ile yapılmışsa ve taşıyıcı duvar ise sesi iletecektir, bu nedenle kaliteli malzemelerle yapılan bir ses yalıtım işlemine ihtiyaç duyulacaktır. Duvar ses izolasyonu sadece rahatsız edici seslerin geçişini engellemekle kalmaz akustik olarak da ses düzenlemesi sunar ve ortamdaki sesin iyileştirilmesine yardımcı olur. Duvar ses yalıtımı özel yapıştırıcılar ve sesin şiddetine göre seçilen yalıtım malzemeleri ile gürültü kirliliğini engellemenin bir yoludur. 

duvar ses izolasyonu

Duvar Ses İzolasyonu

Duvar ses izolasyonu yüksek ses seviyesinin olduğu ortamlarda seslerin diğer alanlara iletilmesini engellemek amacıyla yapılmaktadır. Duvar ses yalıtımı içerideki sesin dışarıya çıkmasını, dışarıdaki sesin de içeriye girmesini engellemektedir. Duvar ses izolasyonu yalnızca diğer dairelere giden sesleri engellemek için değil aynı zamanda diğer dairelerden gelen sesleri engellemek için de yapılmaktadır. Duvar ses izolasyonu ile ortamdaki sesin akustik açıdan iyileştirilmesi de sağlanmaktadır.  

Duvar ses yalıtımı

Duvar Ses Yalıtım Malzemeleri

Duvar ses yalıtım malzemeleri; ses yalıtım süngeri, kumaş kaplı paneller, basotect sünger, süngerpan, bariyerli süngerpan, bondex sünger, EDPM ses bariyeri, Tecsound bariyer ve keçeli pvc bariyerdir. Ses yalıtım süngeri; ses emici özelliğe sahip bir yalıtım malzemesidir, çınlama ve yankıyı engeller, seslerin düzenlenmesini sağlar. Kumaş kaplı paneller; iki yüzeyi de camtülü ile kaplı olan ve yankı problemlerine karşı kullanılan bir yalıtım malzemesidir, darbeye dayanıklı olan yalıtım malzemesinin dekoratif açıdan her ortama uygun olacak renk seçenekleri mevcuttur. Basotect sünger; melamin köpüğünden elde edilen bir yalıtım malzemesidir, antibakteriyel özelliğe sahiptir ve akustik düzenin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Süngerpan; ses kesici özelliğe sahip bir yalıtım malzemesidir, yüksek frekanslı sesleri kesmek için kullanılmaktadır. Bariyerli süngerpan; ses bariyeri, titreşim engelleyici ve ses kesici özelliklere sahip yalıtım malzemesidir. Bondex sünger; titreşim ve yankı problemleri için kullanılan ve en etkili olan yalıtım malzemesidir, ses yutum özelliğine sahiptir. EDPM ses bariyeri; duvar, tavan ve zemine uygulanan ses yalıtım işleminde diğer yalıtım malzemelerinin yetersiz kaldığı durumlarda başvurulan bir yalıtım malzemesidir. Tecsound bariyer; her alana uygum sağlayabilen ve mükemmel derecede ses yalıtımı sağlayabilen bir yalıtım malzemesidir. Keçeli PVC bariyer; 2 duvar arasında uygulanan bir yalıtım malzemesidir, seslerin duvarlar arasından iletilmesini engeller. Ses yalıtım malzemeleri seçilirken yalıtımın yapılacağı alandaki ses şiddeti ölçülmelidir ve ölçümler sonucu en çok verim alınacak olan ses yalıtım malzemesi seçilmelidir. 

Komşu Duvar Ses Yalıtımı

Komşu duvar ses yalıtımı işlemi özellikle konut ve otel binalarında tercih edilen bir ses yalıtım şeklidir. Sesin geldiği komşu duvara uygulama yapılmaktadır. Sesin engellenmesinin istenildiği duvara özel yapıştırıcılarla seçilen yalıtım malzemesi uygulanmaktadır, sesin kaynağından müdahale edilebilen durumlarda tek kat alçıpan uygulaması yeterli olmaktadır, sesin kaynağından müdahale edilemeyen durumlarda ise çift katlı alçıpan uygulaması yapılması daha etkili bir ses yalıtım yöntemi olacaktır. 

Ortak Duvar Ses Yalıtımı

Özellikle kalabalık insan topluluklarının barındığı alanlarda başvurulan bir ses yalıtım yöntemidir. Yan tarafta bulunan insanlardan ya da eşyalardan gelen sesleri engellemek amacıyla özel yalıtım 

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?