Blower Ses İzolasyonu

Blower emisyona uğrayan havanın yüksek debide ya da düşük debide transferini sağlamaya yarayan cihazlardır. Blowerlar motordan aldıkları güç ile havayı emiş kanalından alır ve çıkış kanalına doğru iletir, blowerlar genelde havanın taşınması amacıyla kullanılırlar, içerideki hava mutlaka bir filtreden geçirilir ve bu şekilde taşınır, filtreden geçirilmeyen hava loblar ve gövdede pislik oluşmasına sebep olur bu da aşınmalara yol açar. Cihazların çalışma esnasında üfleme ve vakumlama işlemi olduğu için çok fazla gürültü meydana gelmektedir, bu durumlar sonucunda da blower ses izolasyonuna başvurulmaktadır. Blower ses izolasyonu havalandırma gibi yerler için özel olarak yapılan izolasyon işlemidir, blower ses izolasyon işleminden sonra havalandırmanın gücü tam kapasitede devam etmektedir yalnızca çıkan ses engellenmektedir. Blower ses izolasyonu bir kabin ile yapılmaktadır, tasarlanan izolasyon kabini tüm havalandırma sistemlerini içerisine almaktadır, bu yüzden kabinlerin belirli bir ölçüsü yoktur uygulanacağı alana ve havalandırma sistemlerinin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Blower ses izolasyonu yalnızca AVM’lerde değil büyük binalarda hidrofor makinası kullanımı olduğu zamanlarda da çevreye yayılan sesi azaltmak amacıyla kullanılır.

Blower ses izolasyonu

Blower Gürültü İzolasyonu

Blower gürültü izolasyonu yapılırken cihazların çalışması için gerekli olan hava sirkülasyonu engellenmemelidir, hava sirkülasyonunun engellenmesi cihazların ömrünü kısaltmaktadır ve çalışma veriminde düşüşlere sebep olmaktadır. Bu izolasyon şekli uygulanırken en kaliteli malzemeler kullanılmalı ve uygulama düzgün şekilde yapılmalıdır. Her ses yalıtım malzemesi her alan için uygun değildir bu nedenle ilk olarak blower gürültü izolasyon kabininin kurulacağı alan incelenmelidir. Blower gürültü izolasyonu yapılacağı zaman alanında uzman kişilere başvurulmalıdır ve uygulama yapılırken makinaların çalışma gücüne engel olmayacak ama gürültüyü de dışarı aktarmayacak yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır. Blower gürültü izolasyonu yapılırken cihazların mevcut durumları kontrol edilir, cihazların birbirlerine olan mesafeleri değerlendirilir ve ses seviyelerine göre ses yalıtım kabini, ses bariyeri ya da blower odası ses yalıtım sistemlerinden biri tercih edilerek gürültü engellenir.

blower ses yalıtım

Blower Ses Yalıtımı

Blower ses yalıtımı havalandırma sistemlerine uygun yapılan ve içerisi tamamen ses izolasyonu için üretilmiş malzemelerle donatılmış kabinler ile gerçekleştirilmektedir. Özellikle büyük havalandırma sistemleri olan AVM ve fabrika gibi yerlerde blower ses yalıtım kabininin olması zorunludur. Blower ses yalıtım kabininin havalandırma sistemlerinin çalışma gücüne herhangi bir etkisi olmaması ve sadece sesin azaltılmasını sağlaması da bu yalıtım sisteminin avantajlarından biridir. Blowser ses yalıtımı yapılırken kullanılan malzemeler; bariyerli bondex sünger, epdm ses bariyeri ve yanmaz akustik süngerlerdir. Bu ses yalıtım sistemlerinde kullanılacak olan yalıtım malzemesi de sistemin ve ses şiddetinin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Güriz izolasyon olarak birçok farklı ses yalıtım projelerini en kaliteli malzemelerle müşterilerimize sunmaktayız, ses yalıtım projelerimizle ilgili merak ettiklerinizi sitemizde yer alan iletişim kısmından bizlere ulaşarak sorabilirsiniz.

blower gürültü izolasyonu

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?